Skip to main content

Pojęcie ‘’loftu’’ przewija się bardzo często w pismach wnętrzarskich i na internetowych stronach o tej tematyce. Loftowe może być biuro, mieszkanie, czy sala weselna. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznacza to pojęcie i czym charakteryzują się loftowe wnętrza.

Czytaj również: Co to są lofty – wady i zalety przestrzeni

Co znaczy, że coś jest loftowe?

Loft jako przestrzeń ma tak na prawdę wiele zastosowań. Są nimi biura, mieszkania, domy, studia filmowe i fotograficzne, kluby tańca, siłownie, sklepy detaliczne a nawet sale weselne – Sala w stylu loft Warszawa. Określenia ‘’loftowe’’ używamy w celu nazwania stylu w jakim urządzona jest przestrzeń. 

Jak wygląda loft?

Loft to przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń, pozbawiona wielu ścian działowych. Często wchodząc do pomieszczenia w stylu loftowym, ma się wrażenie, że jest to dawna fabryka przerobiona na cele mieszkalne lub biurowe. Przestrzenie tego typu charakteryzują się wysokimi sufitami i odsłoniętymi rurami, a także są bardzo stonowane kolorystycznie. Dostrzec można w nich także spore okna. 

Jaki to jest styl loftowy?

Istnieje kilka elementów, po których można stwierdzić, że dane pomieszczenie jest loftowe lub inaczej industrialne. Najważniejsze z nich to: metal, drewno, szkło, beton i cegła. Niezwykle istotne są także drzwi loftowe To wszystko sprawia, że pomieszczenie zyskuje loftowego, przemysłowego charakteru.

Skąd pochodzi termin ‘’loft’’ i jakie są jego znaczenia?

Słowo ‘’loft’’ w tłumaczeniu na polski oznacza pomieszczenie lub przestrzeń zagospodarowaną bezpośrednio pod dachem domu lub budynku wielorodzinnego. Może to być na przykład poddasze. Inne znane znaczenie tego słowa to duży, otwarty teren w magazynie, fabryce lub innym budynku, który został przekształcony w przestrzeń mieszkalną.

Jakie są typowe cechy mieszkań loftowych?

Mieszkania loftowe charakteryzują się nieprzetworzonym wyglądem, które robi wrażenie zimnego i surowego. Oto kilka cech charakterystycznych stylu loftowego:

  • surowe ściany wykonane w całości lub w części z czerwonej cegły lub z odkrytego betonu;
  • duże, otwarte przestrzenie pozbawione ścian działowych;
  • duże okna, często od samej podłogi;
  • meble wykonane z drewna, z elementami metalowymi, na przykład łączone z obu materiałów stoliki kawowe.
  • neutralna kolorystyka – szarość, czerń, biel, brąz.

W jakich miejscach na świecie pierwotnie pojawiły się lofty?

Mieszkania loftowe modne są już dziś w każdym miejscu, jednak początki stylu można zaobserwować w Nowym Jorku. Mowa tutaj szczególnie o takim miejscu jak Manhattan  

Większość źródeł podaje, że po raz pierwszy loft powstał pod koniec lat 60-tych i na początku 70-tych właśnie w Soho.

Co to jest Loft Law?

Jak wiadomo, nie każde pomieszczenie przemysłowe może spełniać role mieszkaniowe. Wiąże się to z pewnymi przepisami budowlanymi. Trend zakładania loftów stał się jednak na tyle popularny, że w 1982 roku w Nowym Jorku ustanowiono tak zwany Loft Law. Przepis ten ma na celu ochronę osób mieszkających tego typu budynkach. Na właścicieli obiektów nakłada szereg wymogów.  

Celem tych organów jest regulacja prawna przekształcania byłych budynków. Mowa tutaj na przykład o przepisach przeciwpożarowych (przynajmniej jedno okno wychodzące na ulicę). 

Co to jest Hard Loft?

Hard lofty to pomieszczenia, które są znane ze swojego surowego, industrialnego charakteru. Często znajdują się w oryginalnych przestrzeniach przemysłowych lub magazynowych, które zostały przekształcone na cele mieszkalne. Widoczne są surowe elementy takie jak gołe cegły, beton, rury i belki nośne.

Jakie są różnice pomiędzy Hard Loft a Soft Loft?

Hart Loft to inaczej dawne budynki przemysłowe lub fabryki, które zostały przekształcone  i zaadaptowane w formie mieszkań lub biur. Często zachowuje się w nich oryginalne elementy, poddając je jedynie renowacji. Soft Loft to z kolei bardziej nurt w modzie wnętrzarskiej. Są to standardowe mieszkania, czy biura, ale urządzone z duchem loftu i nawiązujące stylem do dawnych przemysłowych obiektów. Nowoczesne lofty to częsty wybór osób projektujących dziś swoje mieszkania.

Leave a Reply