Dużo mówi się o loftach i o wyjątkowym, modnym stylu loftowym, tymczasem czym są lofty, czym się charakteryzują? Lofty to przede wszystkim duże, otwarte przestrzenie poindustrialne wykorzystywane na cele mieszkaniowe, ale nie tylko, również jako komercyjne obiekty usługowe np. hotele, sale bankietowe i konferencyjne.
Lofty właściwe i stylizacje na loft
Należy odróżnić faktyczne lofty, które są zrewitalizowanymi budynkami dawnych fabryk, obiektów przemysłowych od budynków nowo wybudowanych, zaprojektowanych w stylu loftowym, dla których pierwotne lofty stanowiły inspirację i wzór. Poza sama przestrzenią, istotne znaczenie ma urządzenie wnętrz w stylu loft. Otóż w tym stylu dominuje stal, metal i surowy charakter. Ozdobą wnętrza są wszelkie instalacje wentylacyjne, elektryczne, wodne, które w innych stylach są wręcz maskowane. to doskonałe przestrzenie na eventy firmowe warszawa oraz szereg innego typu imprez. W stylu loftowym przeważa minimalizm, mebli jest niewiele, a wyposażenie konieczne jest skromne, proste, bez zdobień i nadmiaru kolorów. Ociepleniem loftu są elementy drewniane, które są wplatane w konstrukcje stalowe regałów, stołów czy lamp. Najbardziej cennym elementem loftu są autentyczne zachowane elementy industrialne jak stare silniki maszyn, fragmenty linii produkcji itp.
Zalety loftów
Do zalet przestrzeni loftowych należy oryginalność oraz przestronność. Nietuzinkowy wystrój bez zbędnych dekoracji, tkanin, obrazów itp. to spora zaleta wnętrza. Szara, brązowa kolorystyka dominująca w loftach moe być zarówno wad jak i aletą. Naturalne materiały jak cegła, metal, drewno, które wyróżniają loft pozwalają czuć się zdrowo i pozytywnie. W końcu plusem na korzyść loftu jest panująca moda. Loft ceniony jest za nietypowy charakter. Nie da się zaprzeczyć że lofty podkreślaj etos pracy i dowartościowują rolę przemysłu w życiu codziennym.
Minusy loftów
Niestety lofty mają też wady, a wśród nich największa jest to że wnętrza loftu nie są w żaden sposób przytulne, ciepłe do mieszkania, zwłaszcza dla rodziny. To bardziej przestrzenie na eventy, hotele, restauracje czy galerie. Ponadto surowość ścian nie malowanych powoduje trudności w odświeżeniu przestrzeni. Kolejnym z minusów loftu są koszty utrzymania, zwłaszcza ogrzewania i oświetlenia. Ponure wnętrza fabryczne wymagają doświetlenia, wysokie pomieszczenia, duży metraż zaś odpowiadają za wysokie rachunki za media. Dodatkowo należy wymienić wśród negatywnych cech loftów ich dostępność. Położone zwykle na obrzeżach ośrodków miejskich, otoczone niekoniecznie zadbanym obejściem są nieruchomościami dla wyjątkowych osób.
Przestrzenie na wynajem
Lofty są świetnym miejscem na imprezy, wystawy. Stały się bardzo popularne. Plusem tego typu przestrzeni jest ich uniwersalny charakter, nadają się nie tylko na spotkania biznesowe, ale też rodzinne. Z uwagi na minimalizm wyposażenia wynajem powierzchni nie jest kosztowny. Lofty dają się dowolnie dekorować jak i przekształcić na scenę koncertową, sale szkoleniowa, pryjecie okolicznosciowe. To także świetne tło dla prezentacji różnej treści wystaw.