Skip to main content

Wernisaż to uroczyste otwarcie wystawy sztuki. Podczas niego artyści prezentują swoje dzieła. To wydarzenie pozwala twórcom na przedstawienie swoich prac, a także nawiązanie bezpośredniego kontaktu z innymi artystami, krytykami sztuki, widzami. Wernisaż zazwyczaj organizuje się tuż przed wystawą albo w okolicach jej daty rozpoczęcia. Zaczyna się on od krótkiego przemówienia, w którym przedstawieni są artyści oraz cała wystawa. Jest to oficjalne otwarcie pokazu. Istnieją wernisaże otwarte dla całej publiczności, jak i zamknięte dla zaproszonych gości.

Jak zorganizować wernisaż w Warszawie?

 • Pierwszym krokiem w organizacji wernisażu jest określenie jego głównego celu i tematu wystawy. Ważne jest również ustalenie, ilu artystów będzie prezentowało swoje dzieła oraz czy ma to być świętowanie określonego momentu w historii sztuki, czy może wypromowanie nowych talentów. Takie określenie celu i tematów pomaga nadać wydarzeniu spójność, a także przyciągnąć odpowiednią publiczność. 
 • Następną czynnością podczas organizacji wernisażu jest wybór lokalizacji. Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ powinna zapewnić odpowiednią przestrzeń dla dzieł sztuki oraz gości. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na wybór lokalizacji.
 • Kolejnym krokiem jest określenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na organizację wernisażu. Koszty, jakie należy uwzględnić, to m.in. koszty wynajmu miejsca, dekoracji, cateringu, promocji.
 • Następnym etapem jest planowanie i rezerwacja terminu. Najlepiej, aby data eventu nie kolidowała z innymi ważnymi wydarzeniami w Warszawie. Po tym, należy opracować program wydarzenia, który obejmuje powitanie gości, przemówienia, czas na oglądanie wystawy.
 • Kolejną czynnością jest przygotowanie dekoracji, dostosowanych do charakteru wydarzenia. Należy upewnić się również, czy oświetlenie będzie dobrze dobrane do dzieł sztuki. Zorganizuj również catering oraz obsługę, która będzie przyjmowała gości. Na koniec pamiętaj, aby wcześniej wypromować wernisaż poprzez plakaty, ulotki, strony internetowe czy portale społecznościowe.

Jak zorganizować wernisaż?

Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce na organizację wernisażu?

Wybierając miejsce na organizację wernisażu, przede wszystkim, należy ocenić liczbę gości, jaką oczekuje się na wydarzeniu. Umieszczone dzieła sztuki nie powinny przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się. Przy wyborze miejsca na wernisaż, warto zwrócić uwagę na atmosferę lokalizacji, czy ma ona odpowiednią aurę dla dzieł sztuki oraz jest odpowiednia do charakteru wystawy. Bardzo dobry nastrój panuje w kamienicy Przestrzenie Bruna, gdzie można zorganizować wernisaż Warszawa. Loftowa sala, którą można wynająć robi niezwykłe wrażenia na uczestnikach, a jej wielkość sprawia, że można pomieścić wiele gości.

Kolejnym ważnym aspektem, podczas wyboru miejsca do organizacji wernisażu jest dostępność. Lokalizacja powinna być łatwo dostępna dla gości. Na pewno dobrym wyborem będzie miejsce blisko centrum miasta. Należy również ocenić, czy ceny wynajmu danego miejsca mieszczą się w budżecie, jaki jest przeznaczony na organizację wernisażu. Kiedy decyzja o wyborze lokalizacji została podjęta, upewnij się, że jest ona dostępna w terminie planowanego wernisażu.

Gdzie zorganizować wernisaż w Warszawie?

Wybierając miejsce na wernisaż, warto zwrócić uwagę na dostępność, cenę wynajmu, charakteru wystawy i możliwość dekoracji. Warto odwiedzić miejsce przed dokonaniem rezerwacji, aby upewnić się, że spełnia ono wszystkie nasze wymagania. Warszawa ma do zaoferowania wiele miejsc, które świetnie nadają się na wernisaż. Między innymi są to:

 • centra kulturalne – w Warszawie jest wiele centrów kulturalnych, będące dobrymi miejscami na organizację wernisażu, np. Centrum Nauki Kopernik czy Dom Spotkań z Historią;
 • uniwersytety i instytucje edukacyjne – niektóre uniwersytety i instytucje edukacyjne mają przestrzeń, którą można wynająć na wernisaże;
 • sale do wynajęcia – w Warszawie wernisaż można również zorganizować w wynajętej sali. Wynajem sali Warszawa oferuje kamienica Przestrzenie Bruna;
 • hotele;
 • liczne parki – w Warszawie znajduje się ich dużo, więc jest to dobra opcja dla chcących zorganizować wernisaż w plenerze
 • kawiarnie i restauracje – niektóre restauracje i kawiarnie mogą być odpowiednie do zorganizowania wernisażu, przy okazji zapewniając catering;
 • muzea – muzea w Warszawie często wynajmują swoje przestrzenie, m.in. na zorganizowanie wernisażu.

Dlaczego warto dobrze zorganizować wernisaż?

Dobrze zorganizowany wernisaż przyczynia się do rozwoju kultury oraz sztuki. Stanowi on punkt kulminacyjny procesu twórczego artysty. Udział w wernisażu jest okazją do wspólnego poznawania artystów oraz różnorodności sztuki. Dzięki takim wydarzeniom można budować społeczność kulturalną, dowiedzieć się więcej o twórczości artystów. Wernisaż jest także przyjemnym wydarzeniem towarzyskim, na którym można cieszyć się sztuką i rozmowami, a także nawiązać nowe kontakty.

Leave a Reply