Skip to main content

Historia stylu postindustrialnego

Swój początek styl postindustrialny ma pod koniec XVIII wieku, gdzie zaprojektowane budynki pełniły rolę fabryk, hal produkcyjnych, magazynów. 

Główną zasadą stylu była prosta, surowa architektura, otwarte przestrzenie i duże okna. Nowa wizja wprowadzona została w XX wieku, było to wprowadzenie betonu oraz stali i taką architekturę najbardziej łączymy ze stylem postindustrialnym. Opustoszałe budynki na początku były najczęściej przestrzenią dla artystów, dopiero z czasem zyskały coraz więcej sympatyków wśród społeczeństwa. Najpierw ten styl był popularny w Stanach, Francji, aż następnie rozprzestrzenił się na całą Europę. Do Polski dotarł z początkiem lat dziewięćdziesiątych i trwa do dziś z cały czas rosnącym zainteresowaniem.

Czym cechuje się styl postindustrialny?

Jakie są główne cechy stylu postindustrialnego?

  • prostota
  • funkcjonalność
  • materiały używane w tym stylu to beton, metal, miedź, cegła.
  • przestrzenie wysokie, otwarte, z dużymi oknami
  • surowe wykończenie.

Styl postindustrialny nie lubi zasłon i firan. Bardzo ważną rolę pełnią tutaj dodatki w postaci wyeksponowanych wszelkich instalacji, elektrycznych, hydraulicznych, odkryte, belki, rury i kable, tworzą unikalny charakter miejsca. Czyli odkryte zostaje wszystko to, co w nowy budownictwie staramy się przykryć tynkiem. Jeżeli chodzi o paletę kolorów, rządzi tutaj:

  • brąz
  • pomarańcz
  • czerń
  • biel
  • szarość
  • miedź

Wszystko najlepiej z efektem zużycia, przybrudzenia. Meble, też najlepiej, jeżeli utrzymane są w tym klimacie. Idealnie sprawdzą się metalowe regały, szafy, biurka. Tapicerka powinna być skórzana, oraz należy pamięć o ważnym aspekcie, jakim jest drewno, które dopełni umeblowanie przestrzeni.

Styl postindustrialny

Gdzie stosowany jest styl postindustrialny?

Styl postindustrialny najczęściej możemy spotkać w:

  • Przestrzeniach komercyjnych, takich jak hotele, restauracje, miejscach wynajmowanych na różnego rodzaju eventy. 
  • Loftowych mieszkaniach, które są urządzone w poprzemysłowych mieszkaniach.
  • Nowoczesnych domach, budowanych w stylu przemysłowym.

Przestrzeń komercyjna w stylu postindustrialnym

Styl postindustrialny w przestrzeni komercyjnej jest bardzo popularny. Powstaje dużo inwestycji związanych z rewitalizacją starych fabryk, elektrowni. Dzięki czemu, budynki, które nie były już używane, zyskują nowe życie. Obiekty bardzo często przekształcane są na restauracje, SPA, hotele, które tworzą działalność usługową lub rozrywkową. Zachowana zostaje przy tym historia oraz charakter miejsca. Takie obiekty cieszą się coraz większą popularnością i zyskują sympatyków.

Bardzo popularne są również różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, szczególnie wesela w stylu industrialnym. Jeżeli właśnie szukasz takiego miejsca, aby stworzyć idealną uroczystość, polecamy zapoznać się z ofertą  Sala na Wesele, która jest odzwierciedleniem tego stylu, dostępna w bardzo dobrej lokalizacji Warszawy.

W tej przestrzeni istnieje również możliwość organizacji szkolenia, popularne są również eventy firmowe Warszawa, imprezy okolicznościowe oraz organizacja urodzin. Wszystko zależy od tego, czego aktualnie potrzebujesz.

Styl postindustrialny również w turystyce

Dzięki zastosowaniu stylu postindustrialnego, w turystyce, uratowanych zostało bardzo dużo poprzemysłowych obiektów. Takie obiekty tworzą reklamę dla miasta, ukazują dziedzictwo przemysłowe oraz kulturę. Dodatkowym walorem jest przekazywanie  wartości dziedzictwa młodym pokoleniom. Adaptacja budynków w stylu postindustrialnym przywraca wartość tych obiektów. Poprzez takie działanie tworzy się krajobraz kulturowy.

Podsumowując, styl postindustrialny jest coraz bardziej popularny, możemy go spotkać w różnych branżach. Ten styl ma wielu zwolenników. Spotykamy go we wnętrzach, obiektach hotelowych i gastronomicznych a od pewnego czasu jest również motywem  przewodnim wesela.

Dane Kontaktowe

+48 664 032 910

kontakt@przestrzeniebruna.pl

Zostaw odpowiedź