Skip to main content

Planowanie budżetu weselnego może być bardzo trudnym oraz wykańczającym zadaniem. Jest to wyjątkowo obciążające, gdy mówimy o większej uroczystości. Dlatego też przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia powinniśmy szczegółowo zagłębić się w każdą składową naszego budżetu. Poniższy artykuł pomoże państwu dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na cenę końcową wesela.

Zobacz również: Ile kosztuje wesele na 50 osób w 2024 roku?

Trendy weselne 2024

Trendy weselne są zmienne i co sezon wśród par młodych królują coraz różniejsze rozwiązania. A oto kilka z nich:

  • wesela w plenerze, coraz więcej par decyduje się na wesela plenerowe, które przy dużej liczbie gości są zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż wynajem dużej sali,
  • wesela tematyczne, wiele par decyduje się wybrać motyw przewodni swojego wesela i w tym stylu robi całe przyjęcie,
  • nietradycyjne suknie i garnitury, coraz częściej na weselach widać inne kroje oraz kolory niż nakazywałaby tradycja,
  • szeroka paleta kolorów, powoli odchodzi się od przekonania, że na weselu musi królować biel, do gry zaczynają wchodzić róż, granat czy żółć,
  • minimalizm, ten trend jest z nami od jakiegoś czasu, jednak w dalszym ciągu sam się broni.

Zobacz naszą galerię i znajdź inspiracje na wystrój sali na wesele w stylu loftowym. 

Kluczowe elementy budżetu weselnego

Największy wpływ na budżet weselny ma koszt wynajęcia sali oraz cena cateringu. Dlatego też coraz popularniejsze staje się kameralne wesele Warszawa, zamiast wystawnego przyjęcia. Ponadto w skład budżetu wchodzą również opłaty za miejsce ceremonii, suknia panny młodej oraz garnitur pana młodego czy dekoracja sali weselnej. Wydatkiem o którym nowożeńcy często zapominają są zaproszenia i papeteria.

Kolejnymi wydatkami są koszta wynajmu DJ-a lub zespołu oraz wynajem fotografa czy też filmowca. Wiele par decyduje się również na wsparcie Wedding Plannera, by móc cieszyć się w tym dniu tylko sobą i nie stresować się rzeczami związanymi z organizacją. Jest to dodatkowy koszt rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od zakresu usług Wedding Plannera. Jednak daje on ogromny spokój oraz komfort młodej parze.

Jak obniżyć koszta dużego wesela?

Przy organizacji tak ważnego dnia jakim jest wesele, nie należy robić niczego “po kosztach”. Średnia cena wesela na 100 osób jest jednak dość wysoka i wynosi ona od 60 tys. zł do 80 tys. zł. Dlatego też, by chociaż trochę obniżyć koszta tak wystawnej imprezy należy zastanowić się nad tym, jakie składowe naszego budżetu jesteśmy w stanie zredukować. 

Przede wszystkim dekoracje oraz zaproszenie możemy wykonać sami – nie jest potrzebna do tego specjalna firma. Bardzo istotne jest również negocjowanie warunków umowy z wykonawcami, czasami podczas rozmowy jest w stanie wyklarować się zdecydowanie lepsza oferta. Podziękowania dla gości możesz również wykonać sam i postawić na coś bardziej spersonalizowanego.

Największy wpływ na redukcję kosztów będzie miało zmniejszenie liczby gości oraz kameralne wesele. Nie jest to opcja dla każdego, jednak gdy zależy nam na mniejszym koszcie jest to najlepszy wybór. Mniejsza liczba gości to zdecydowanie mniejsza sala na wesele Warszawa oraz mniejsza kwota za catering oraz obsługę wesela, co przekłada się na zdecydowanie mniejsze wydatki.

Leave a Reply