Skip to main content

Wesele to wyjątkowe wydarzenie, które wymaga od nas wiele zaangażowania oraz sporych nakładów finansowych. Planowanie takiej uroczystości wymaga od nas sporo rozwagi. Jest to o tyle trudne, że bardzo szybko może okazać się, że nasz zakładany budżet został nadwyrężony. Dlatego też należy zorientować się w cenach oraz trendach weselnych, by móc określić sobie budżet.

Zobacz również: Ile kosztuje wesele na 100 osób w 2024 roku?

Co wpływa na cenę wesela?

Wesele, tak jak inne imprezy okolicznościowe cechuje się dość wysokimi kosztami realizacji. Jednak co składa się na kwotę końcową? Na początku należy ustalić jak wielu gości chcemy zaprosić. Dzięki temu będziemy w stanie określić cenę “talerzyka”, czyli kwotę, którą musimy zapłacić za catering. Do kosztów jedzenia dochodzi również cena tortu, czy opcjonalnie słodkiego stołu. Dekoracje czy kwiaty również mają swoją cenę, która jest znaczącą częścią budżetu.

Kolejnym aspektem jest wybór oprawy muzycznej oraz ewentualnych dodatkowych atrakcji w postaci fotobudki czy drink baru. Usługi fotograficzno- filmowe również wpływają na koszt końcowy imprezy. Wybór garnituru oraz sukni ślubnej także należy wliczyć do budżetu. Wybór pory roku oraz daty, również jest ważną kwestią, ponieważ popularne terminy takie jak weekendy w lecie mogą wiązać się z większymi kosztami.  

Wpływ miejsca na cenę wesela

Lokalizacja oraz samo miejsce wesela i ceremonii również ma wpływ na budżet. Decydując się na ceremonię, musimy liczyć się z tym, że wynajem kościoła czy świątyni jest bardziej kosztowny niż ślub w urzędzie. Ponadto, musimy wybrać salę dostosowaną do liczby gości, którą zamierzamy zaprosić. Koszt ten zdecydowanie zwiększa się, gdy wybieramy ekskluzywne miejsca oraz topowe restauracje. 

Podczas wyboru lokalizacji należy pamiętać o tym, by nie była ona zbyt oddalona od miejsca zamieszkania gości. W przeciwnym razie, do kosztów wesela należy doliczyć koszty transportu gości na uroczystość. Należy również rozważyć nocleg, bądź przewidzieć również transport powrotny w nocy.

Zobacz galerię i znajdź inspiracje na wystrój sali na swoje wymarzone wesele w stylu loftowym. 

Średni koszt wesela na 50 osób w 2024 roku

Trudno jest jednoznacznie określić koszt wesela w 2024. Bazując jednak na aktualnych danych, cena za kameralne wesele Warszawa waha się w granicach od 35 tys. zł do 50 tys. zł. Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji, wymagań oraz budżetu. Da się zrobić wesele taniej, ale również drożej. Zależy to od ilości atrakcji które wybierzemy, miejsca oraz wielu innych czynników takich jak catering czy fotograf.

Jak zaoszczędzić na weselu?

By zaoszczędzić na weselu należy wybrać mniej popularny termin. Terminy poza sezonem letnim oraz daty poza weekendem są często tańsze. Ponadto samodzielne wykonanie dekoracji oraz postawienie na minimalizm i prostotę również obniża koszty. Zakup sukni ślubnej oraz garnituru możesz zaplanować dużo wcześniej, dzięki temu masz możliwość skorzystać z promocji. 

Warto również rozważyć mniej wystawne przyjęcie i skupić się tylko na obiedzie. Mniejsza liczba gości również redukuję koszta. Gdy na naszym przyjęciu jest niewielka liczba gości można wtedy rozważyć bardziej kameralne wesele oraz przestrzeń. Mniejsza przestrzeń jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna niż duża sala na wesele Warszawa i pozwala znacząco zredukować koszty.

Leave a Reply