Zaaranżowanie wnętrza loftowego wbrew pozorom nie jest łatwe. Nie zawsze przestrzeń pozwala się wyeksponować, czasem oczekiwania użytkowników lokalu są zbyt wysokie, a czasem nic nie pasuje. Jakimi materiałami operować w lofcie, kolorami, by wnętrze było nowoczesne i efektowne.
Zobacz również: Co to są lofty – wady i zalety przestrzeni
Aranżacja loftu wyzwaniem dla designera
Każdy loft jest niepowtarzalny i wymaga indywidualnej aranżacji. To spore wyzwanie, jednak o wiele łatwiejsze zadanie niż urządzenie klasycznego mieszkania w stylu loftowym. Wnętrza industrialne można z powodzeniem zaadaptować na przestrzeń mieszkalną. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń należy pamiętać o minimalizmie. Wnętrza industrialne cechuje nie tylko duża ilość światła we wnętrzu, ale również surowość, tym samym design loftowy powinien zapomnieć o dodatkach. Brak firan, zasłon, dywanów do podstawa. Aranżacja loftu pozbawiona jest również wszelkich ramek, wazoników, serwetek, figurek na rzecz pojedynczych dekoracji w postaci industrialnej rzeźby, lampy, czy wkomponowaniu rośliny doniczkowej. Idealnym przykładem industrialnego wnętrza jest loft na imprezę Warszawa, który za każdym razem zaskakuje gości.
Co pasuje do loftu?
Przestrzenie urządzone w stylu loftowym to hołd minimalizmu. Wielofunkcyjne i ograniczone w ilości na rzecz jakości meble ustawione w ogromnej pustej przestrzeni to właśnie znak rozpoznawczy loftu. O wiele trudniej jest uzyskać duże przeszklenia, czy wysokie sufity, mimo to nowoczesność w mieszance z naturalnymi materiałami i nawiązaniem do obiektów przemysłowych, instalacji, maszyn i wszystkiego co z przemysłem początku XX wieku związane może stworzyć idealny design loftowy, klimat nie tylko w przestrzeni starej fabryki, ale również w nowo wybudowanym obiekcie. Przeglądając inspiracje loftowe można wybrać co nieco dla siebie, niekoniecznie będzie to możliwe w zastosowaniu w pełni, jednak daje pewną podpowiedź co do preferencji dla wnętrza.
Wyposażenie loftu
W wielu stylach designu operuje się dodatkami, w tym przypadku surowość wnętrza i jego minimalizm eliminuje dodatki. Ozdobą, dekoracja wnętrz loftowych są instalacje użytkowe, które celowo są uwidaczniane na ścianach, sufitach. Postindustrialne wnętrza dekorować mogą rzeźby czy obrazy prezentujące elementy maszyn, instalacji przemysłowych itp. przez co można podkreślić charakter stylu. Meble do loftu powinny opierać się na ergonomii i funkcjonalności, tak aby było ich jak najmniej. Im ich forma, kolorystyka jest prostsza, surowsza, tym lepiej. Stąd w designie loftowym dominują elementy kute o prostej formie. metalowe nóżki, wykończenia to świetny akcent loftowy.
Światło i oświetlenie
Lofty z założenia powinny być dobrze oświetlone światłem dziennym ze względu na duże połacie przeszkleń, w tym dachowych. Czasem gdy okien nie jest zbyt wiele w przestrzeni loftu warto dodać lustra imitujące okna, optycznie powiększa przestrzeń a odpowiednio oświetlone zapewnią dobry efekt wnętrzu. Dość charakterystycznym elementem wyposażenia loftu są lampy i oświetlenie. Bardzo często oświetleniem są ozdobne i stylizowane żarówki bez klosza, w samej oprawie. Oprócz nich stosowane są również lampy stylizowane na przemysłowe oświetlenie hal produkcyjnych, przemysłowych.