Skip to main content

Styl loftowy bardzo trudno jest uzyskać we wnętrzach nie będących loftem. Mimo mody na styl loftowy, w przeciętnym domu, mieszkaniu można zastosować jedynie jego elementy związane z wyposażeniem, nie zaś z architekturą obiektu, która jest fundamentem loftu.

Zobacz również: Design wnętrz loftowych

Loftowy styl na topie

Od kilku lat wielu designerów sięga po styl loftowy łącząc go ze skandynawskim minimalizmem i nawiązaniem do natury, surowości materiałów itp. Styl loftowy to nic innego jak duża przestrzeń naturalnie oświetlona światłem dziennym, które zapewniają bardzo duże przeszklenia ścienne. Cechą charakterystyczną loftu jest minimalna ilość ścian działowych i przepierzeń, postawienie na wielofunkcyjność przestrzeni i płynne przejście z jednej strefy do drugiej. Cechy loftu to również nawiązanie do przemysłowego charakteru, naturalnych materiałów budulca jakim głównie jest beton i cegła. Popularnymi dodatkami loftu są surowe i celowo uwidocznione instalacje wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, często umieszczane pod wysokim sufitem.

Loft wywodzi się z zauroczenia starymi fabrykami, kamienicami krajobrazu poprzemysłowego, halami produkcji, pozostałościami po dawnych zakładach tkackich, hutniczych, przetwórczych. Przestrzenie te doskonale nadają się na aranżację loftową.

Poszukujesz sali na imprezę w stylu loft? Sprawdź naszą ofertę loft na imprezę Warszawa i poczuj się wyjątkowo w najbardziej loftowym miejscu w Warszawie.

Charakterystyka loftu, przestrzeń nie dla każdego

Mimo, iż zwolenników loftu jest wielu, to nie ma się co oszukiwać, to styl loftowy nie jest dla każdego. Charakterystyka loftu brzmi ciekawie, jednak nie nie wszyscy jesteśmy gotowi swym wyczuciem estetyki docenić pozostałości instalacji, maszyn, linii produkcyjnych w mieszkaniu. Elementy loftu jak najbardziej wkomponować można w wiele przestrzeni. Stworzenie loftu od A do Z w obiekcie architektonicznie odmiennym będzie bardzo trudne, gdyż trudno uzyskać w nim przestrzeń. Bazą dla stylu loftowego jest pusta przestrzeń, nie wystarczy przestronny salon, przestrzeń powinna być widocznie pusta. Wysoki sufit to połowa sukcesu. Trudno jest nadrobić i zastąpić podstawowe cechy loftu dodatkami, gdyż styl ten wyróżnia brak dodatków.

Urządzając wnętrza w stylu loftowym nacisk kładziony jest na surowość i brak wykończenia. Celowo odkrywane są kable elektryczne i przewody wentylacyjne, dominuje beton i głowa cegła zamiast ozdobnych tynków, gładzi itp. Praktycznie w stylu loftowym trudno znaleźć tkaniny, za to wiele elementów jest stalowych, bez malowania, często celowo powyginana.

Kolorystyka loftu

Jeśli chodzi o kolory, to przestrzenie loftowe cenią sobie biel, szarość i czerń. Połączenia powinny być kontrastujące wykorzystujące towarzystwo faktur materiałów zastosowanych do aranżacji. Z uwagi na duza ilosc światła i przeszkleń operowanie światłem i złudzeniem optycznym jest wskazane. Stąd zastosowanie znajdują lustra, imitacje okien lustrzane itp. Duże kute elementy, ramy, jak też konstrukcje regałów, stołów, krzeseł to kolejna z cech wyposażenia w stylu loftowym. Bez wątpienia zarówno kolor, jak i forma są nowoczesnym powiewem designu w niecodziennym wydaniu. Przestrzenie loftowe są ekstrawaganckie, odważne, ale jednocześnie w miarę możliwości funkcjonalne.

Leave a Reply